Poznajmy się : 5 filarów Scent Mind.

Początki Scent Mind sięgają 2014 roku. Wszystko zaczęło się od amatorskich treningów towarzyskich, podczas których trochę po omacku odkrywaliśmy tę fascynującą dyscyplinę, jaką jest mantrailing. Przez te wszystkie lata z pasją uczyliśmy się od innych i od siebie nawzajem. Wpadaliśmy na różne pomysły i weryfikowaliśmy je w praktyce.

Dziś mamy już sprawdzony program szkolenia, wyszkoloną kadrę, duże grono wiernych kursantów. Jako założycielka tej grupy i szkoły jestem ogromnie wdzięczna, że mogę spotykać się z Wami (kursantami, klubowiczami, stażystami, kadrą, ale też znajomymi z innych szkół oraz grup) na śladach!

Tym, którzy dopiero tu trafili, chciałabym przybliżyć trochę nasz sposób pracy, wartości i – last but not least – Kadrę, która stoi za naszymi szkoleniami :). Na początek biorę na tapet filary naszej pracy w Scent Mind.

Filary Scent Mind:

1. Ujednolicony program szkolenia bazujący na rzetelnej wiedzy oraz wielu godzinach doświadczeń i wniosków.

Bazujemy na programie Master Mind K9 stworzonym wraz z Joanną Stefanską (Scent Master) oraz naszych wewnętrznych scentmindowych standardach. Uczymy zespoły metodą małych kroków, dbając o to, by każdy pies i przewodnik dobrze zrozumiał zadania, które przed nim stoją. Od początku dbamy o równomierny rozwój we wszystkich aspektach pracy tropowej, jak np. motywacja i dyskryminacja (praca z konkretnym zapachem).

2. Dobrze wyszkolona kadra.

Każda z naszych instruktorek pracuje w oparciu o program szkolenia oraz umiejętności z zakresu treningu psów i uczenia ludzi. Stale podnosimy kompetencje naszej kadry podczas wewnętrznych szkoleń i dyskusji. Analizujemy filmy ze śladów, dzielimy się wiedzą z różnych źródeł, dajemy sobie wsparcie. Pomysły, które realizujemy na śladach najpierw skrupulatnie analizujemy, biorąc pod uwagę różne punkty widzenia. Każda z nas szkoliła się również pod okiem innych specjalistów. Łączymy doświadczenia z różnych dziedzin pracy z psami i ludźmi.

Staż w Scent Mind przed samodzielnym prowadzeniem zajęć trwa minimum dwa lata i obejmuje:
– szkolenie z własnym psem (minimum 100 treningów)
– asystowanie na zajęciach lub koordynowanie grupy zdalnej (minimum 24 treningi)
– prowadzenie zajęć pod superwizją (minimum 24 treningi).

Więcej o naszej kadrze już wkrótce 🙂

3. Monitorowanie postępów.

Choć tropi z nami wiele zespołów (w tej chwili ponad 100), każdy ma bezpośrednie wsparcie instruktorki lub koordynatora grupy.

Przyjmujemy na kurs tylko tyle zespołów, ilu jesteśmy w stanie zapewnić najlepszą możliwą opiekę merytoryczną. Instruktorzy podlegają superwizji „centrali”, stale rozbudowujemy też naszą bazę wiedzy.

Dzienniki treningowe pozwalają na śledzenie postępów każdego zespołu zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie, dzięki czemu możemy adekwatnie planować wyzwania na kolejny semestr, miesiąc i trening.

4. Indywidualne podejście.

Unikamy sztampy.

Choć wiemy dokładnie, jakie umiejętności chcemy rozwijać, ich wprowadzanie zawsze dopasowujemy do potrzeb i możliwości zespołu na każdym etapie.

Chętnie wspieramy zespoły mierzące się z różnymi wyzwaniami behawioralnymi (na kursach stacjonarnych).

Zespoły z ambicjami sportowymi przygotowujemy do prób tropienia użytkowego PL MT i dbamy o różnicowanie wyzwań zarówno dla psa, jak i przewodnika!

5. Dobra amosfera.

Wiemy, że do efektywnej nauki potrzeba odpowiedniego nastroju. Również wsparcie grupy jest bezcenne.

Dbamy, by zajęcia odbywały się w bezpiecznej atmosferze, w której ewentualne błędy służą do wyciągania wniosków i rozwoju, a każde – nawet najmniejsze – sukcesy są powodem do radości dla wszystkich.

Rozwijanie współpracy nie tylko człowieka z psem, ale też ludzi w grupie treningowej jest dla nas bardzo ważne.

Jeśli zastanawiasz się, czy tropienie jest dla Ciebie – zapraszam do innych artykułów i linków na blogu oraz do kontaktu 🙂 Chętnie odpowiem na wszelkie pytania!

Magda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s