Agnieszka Hadrzyńska

Na imię mam Agnieszka i jestem instruktorem szkolenia psów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz instruktorką mantrailingu w Scent Mind, prowadzącą zajęcia we Wrocławiu. Ponadto, od roku akademickiego 2020/2021 prowadzę seminarium z zakresu treningu i szkolenia psów użytkowych dla słuchaczek i słuchaczy Stosowanej Psychologii Zwierząt Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez blisko 13 lat byłam przewodnikiem psów ratowniczych (pracujących tzw. górnym wiatrem), głównie o specjalności terenowej, ale mam również doświadczenie w zakresie pracy i szkolenia psów gruzowiskowych. Ta praktyka bardzo mocno definiuje moje psiarstwo, ponieważ dotyczy pracy z psami wykorzystywanymi do realnych działań poszukiwawczo-ratowniczych. Psami, przed którymi stawia się szereg trudnych zadań. To także praca z ich przewodnikami.

Doświadczenie ze szkolenia psów ratowniczych staram się wnosić do szkolenia psów pracujących  rekreacyjnie, pamiętając o tym, że szkolę zespół człowiek+pies. Taki team musi opierać się na zaufaniu i zrozumieniu, zarówno potrzeb (zwłaszcza psa), jak i zadań – przez obu członków zespołu, żeby móc odnosić kolejne, mniejsze bądź większe sukcesy, ale też radzić sobie z ewentualnymi  niepowodzeniami. A wszystko to po to, by wspólne treningi były dobrym i wartościowym czasem dla uczestników naszych zajęć.

Prywatnie jestem niepoprawną amatorką psów rasy Border Collie, z którymi dzielę też swoje życie. Każdy z moich psów (obecnie „w obróbce” model numer trzy 😉) uczył i uczy mnie zupełnie innych rzeczy. Wspólne doświadczenia stanowią impuls do zdobywania wciąż nowej wiedzy, którą staram się również wykorzystywać w pracy z innymi czworonogami.

Co najbardziej lubię w Scent Mind? Że razem robimy to, co lubimy. I mam nadzieję, udziela się to również naszym zespołom tropiącym 😊

Agnieszkę znajdziecie też w Fide Canem 🙂

Na YouTube możecie posłuchać rozmowy, którą przeprowadziła z Agnieszką Magda Warońska: