Jak trenujemy?

Wychodzimy z założenia, że wszystko jest łatwe, jeśli wiesz, jak to zrobić!

Program szkolenia Scent Mind jest dokładnie przemyślany i podzielony na kolejne poziomy zaawansowania. Został sprawdzony na setkach zespołów i jest ciągle uzupełniany o nowe wnioski, spostrzeżenia i doświadczenia.

Jego pierwsza wersja powstała w oparciu o literaturę przedmiotu oraz wiedzę ze szkoleń u wiodących trenerów mantrailingu z Polski i świata (m.in. Holandii, Włoch, Finlandii, Niemiec, USA).

W odróżnieniu od części (jeśli nie większości) znanych trenerów na świecie, w Scent Mind nie pracujemy z psami służbowymi, lecz towarzyszącymi – dzięki temu wraz z pozostałymi instruktorkami, dopasowałyśmy system szkolenia do psów (i towarzyszących im ludzi) o różnych predyspozycjach i charakterach.

Szkolimy przede wszystkim przewodników psów tropiących – uczymy, jak pracować z psem na ludzkich śladach, rozumieć jego zachowania, skutecznie go nagradzać i czytelnie się z nim komunikować.

Tłumaczymy psom zadania krok po kroku, pozwalamy im doświadczać sukcesów i odkrywać nowe umiejętności małymi etapami. W ten sposób minimalizujemy frustrację w treningu, wspieramy samodzielność psów i budujemy ich pewność siebie w mierzeniu się z wyzwaniami. Poszczególne elementy treningowe wprowadzamy w kontrolowany sposób, żeby uniknąć powtarzania błędów.

Dbamy o to, by zarówno przewodnik, jak i pies rozumiał sens poszczególnych zadań.

Przygotowujemy wszystkie zespoły biorące udział w zajęciach do prób PL MT na poziomach PL MT 1 i PL MT 2. W przypadku psów borykających się z wyzwaniami behawioralnymi, koncentrujemy się jednak przede wszystkim na budowaniu ich pewności siebie, zaufania do przewodnika, rozwijaniu strategii radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Zespoły o ambicjach sportowych przygotowujemy do prób na poziomie ogólnopolskim, począwszy od PL MT 3. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju wyzwanie, związane z pracą na obcym terenie i wieloma dodatkowymi utrudnieniami, może być zbyt dużym obciążeniem dla niektórych psów czy przewodników. Ostatecznie nie każdy sportowiec musi brać udział w olimpiadzie, żeby czerpać frajdę ze swojej dyscypliny!

Nasza metoda szkolenia bazuje obecnie na kolektywnym wysiłku kadry i klubowiczów – wszystkie pomysły weryfikujemy na własnych treningach, planujemy poszczególne kroki i omawiamy rezultaty. Monitorujemy postępy każdego zespołu w specjalnie opracowanym dzienniku treningowym. Dzięki temu na kursie możesz rozwijać umiejętności w oparciu nie tylko o wiedzę naukową, ale też o solidną praktykę.

Uczymy psy:

🐾 szukać człowieka po trasie, którą przeszedł („po śladzie”)

🐾 szukać konkretnej osoby na podstawie zapachu pobranego z przedmiotu, którego dotykała

🐾 pracować w zróżnicowanym terenie, również miejskim

🐾 ignorować różnego rodzaju rozproszenia

🐾 koncentrować się na zadaniu od początku do końca

Uczymy ludzi:

👣 czytać mowę ciała psa, interpretować różne zachowania

👣 przejrzyście komunikować się z psem

👣 współpracować w rozpracowywaniu zadań (z własnym psem i z innymi ludźmi)

👣 udzielać psu wsparcia w razie trudności

👣 rozumieć wpływ naszych zachowań na zachowania psa

👣 skutecznie nagradzać psa i motywować do dalszych wyzwań

Za co kochamy tropienie?

💚 za rozwijanie relacji psa z przewodnikiem

💚 za budowanie pewności siebie u psów

💚 za zwiększanie samodzielności psów w rozwiązywaniu zadań

💚 za uczenie ludzi lepszego rozumienia psów

💚 za wspaniale spędzany czas w gronie pasjonatów

Więcej o tym, jak ćwiczymy, znajdziesz w artykule na blogu!