
Weekend 2-4.12 upłynął nam na kolejnym seminarium dla Klubu Scent Mind. Po Lublinie, Krakowie i Rybniku przyszedł czas na Warszawę!
Klub to taka faza przejściowa między kursem tropienia a stażem instruktorskim, ale też po prostu trochę inna forma zajęć, stworzona dla najbardziej zaangażowanych tropicieli . Ten rodzaj zajęć wyewoluował u nas z kursów zdalnych, prowadzonych na bazie programu szkolenia #mastermindk9, stworzonego we współpracy z scentmaster.pl
.

Zajęcia klubowe bazują na idei wspólnego uczenia się, wymiany doświadczeń, stałego rozwijania dobrych praktyk. Klubowicze uczą się nie tylko tropić ze swoim psem, ale też planować i układać ćwiczenia dla innych zespołów.
Korzystają na tym więc nie tylko klubowicze, ale też kadra i kursanci – to kluby mobilizują nas do ciągłego szukania nowych rozwiązań i optymalizacji działań. Właśnie dlatego kluby są naszym oczkiem w głowie, a comiesięczne klubowe seminaria mają priorytet przed tymi z otwartym naborem.
Nie martwcie się jednak! Planujemy w sezonie 2023/2024 wypuścić nasze – już doświadczone – instruktorki na szerokie wody i rozszerzyć ofertę otwartych warsztatów .

Kiedy organizujemy otwarte seminaria, uzgadniamy, jaki temat będzie najbardziej interesujący dla uczestników. Zwykle pierwszy dzień zajęć praktycznych poświęcamy na obejrzenie zespołów na śladach (np. w lesie i w mieście) i określenie obszarów do dalszej pracy. Drugiego dnia proponujemy ćwiczenia odpowiadające na ustalone wcześniej potrzeby.

Grudniowe seminarium było całkiem sporym przedsięwzięciem, bo w ćwiczeniach udział wzięło aż 14 zespołów. W przypadku seminariów klubowych znamy zespoły, z którymi trenujemy przecież na co dzień (lub przynajmniej jesteśmy na bieżąco z ich cotygodniowymi zmaganiami).
Zawdzięczamy to skrupulatnemu prowadzeniu notatek z każdego treningu. To właśnie dziennik treningowy jest narzędziem, dzięki któremu jesteśmy w stanie wyłapać potrzeby zespołu na bieżąco oraz dbać o równomierny rozwój we wszystkich aspektach pracy tropowej.
Seminaria poświęcamy więc na bliższe przyjrzenie się kluczowym obszarom treningowym, w teorii i w praktyce.
Tym razem padło na miejsca decyzji, czyli te punkty na śladzie, gdzie pies może wybrać jeden z wielu kierunków .

W piątek omawialiśmy m.in. starty, skrzyżowania, zakręty, otwarte przestrzenie. Wszystko pod kątem czytania zachowań psa, przygotowania go do określonych wyzwań oraz współpracy zespołu na śladzie. W sobotę i niedzielę przerabialiśmy w praktyce rozmaite miejsca decyzji, zarówno leśne , jak i osiedlowe
.
Ćwiczenia dały pole do licznych obserwacji, dyskusji i wniosków na przyszłość, a przecież głównie o to chodzi w seminariach .
Dzięki wszystkim za aktywny udział, zaangażowanie i świetną atmosferę .
Nie wszystkie psy zmieściły się w fotorelacji, ale tym razem uczestniczyły: Hula, Nally, Neffi, Chaps, Zoraya, Rikka, Fika, Cava, Blotka, Ragna, Leia, Arya, Effie i Ines (11/14 psów ras myśliwskich , nie wiemy, jak do tego doszło! Gdzie się podziały owczarki?)
